Dom Turysty PTTK Szczyrk

Ponad 55 lat historii i... gościnności.

Odkryj ducha przeszłości

Dom Turysty PTTK w Szczyrku to obiekt z długoletnią historią i tradycją. Pierwsze czynności związane z budową Domu Turysty w Szczyrku miały miejsce w 1957 roku. Sama budowa obiektu trwała od sierpnia 1961 do marca 1965 roku, kiedy obiekt został oddany do użytku jako nowoczesna baza turystyczna w górskim sercu Beskidu Śląskiego.

początek nowego

Ponadczasowy urok

Uroczyste otwarcie Domu miało miejsce 27 marca 1965 roku z udziałem m.in. ówczesnego przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki –Włodzimierza Reczka oraz sekretarza generalnego Zarządu Głównego PTTK Stefana Strogulskiego.

Autorami projektu byli: Wojciech Onitzch oraz Marian Sulikowski z Miastoprojekt Stolica Południe. W latach 80-tych budynek zyskał oryginalne mozaiki, które stanowiły element dekoracyjny fasady, ale także wnętrz. Jedna z mozaik, napis PTTK zdobiła przed długi czas elewację budynku zastępując neon z lat 70-tych.

Tradycja i gościnność

Dom Turysty Szczyrk - 40 lat działalności

Od początku swego istnienia Dom Turysty służył jako miejsce wypoczynku wyróżniające się na tle innych obiektów w regionie wysokiej jakości ofertą usług. Obiekt posiadał 296 miejsc noclegowych w 72 pokojach 1, 2, 3 i 4 osobowych, z których część wyposażono w łazienki.

Ponadto na terenie Domu Turysty działały: stołówka na 150 miejsc, świetlica, taras widokowy, sauna, siłownia, plac zabaw, punkt fryzjerski, a w latach 80. XX wieku – również sklep Pewex. Bywały dni, w których kuchnia Domu Turysty wydawała nawet 1,6 tys. posiłków, a obsługa liczyła okresowo do 120 osób.

Dekady pełne wyzwań

Dom na szlaku

W ciągu swojej historii Dom Turysty PTTK w Szczyrku przeszedł wiele modernizacji i remontów, by nadal spełniać oczekiwania gości. W latach swojej świetności (okres PRL-u) był wymarzonym miejscem na wczasy dla wielu Polaków. W 1999 roku powstała nowa część obiektu, zwiększając ilość miejsc noclegowych do 300 oraz usprawniając funkcjonowanie całego Domu. Dzięki swojemu położeniu w samym centrum Szczyrku, Dom Turysty PTTK stanowił doskonałą bazę wypadową na wycieczki piesze, rowerowe czy narciarskie. Ośrodek był o tyle nietypowy, że nie należał do żadnej kopalni ani zakładu pracy, więc pokój w nim mógł wynająć każdy.

ocalony od zapomnienia

Nowa historia...

Dom Turysty funkcjonował do 2008 roku, kiedy to z uwagi na pogarszający się stan techniczny i konieczność przeprowadzenia kolejnych, już gruntownych remontów, został wyłączony z eksploatacji.

Opuszczony obiekt stał nieużywany do czasu, kiedy został sprzedany spółce Platan Hotels & Resorts Sp. z o.o. Ostatecznie obiekt został rozebrany, a na jego częściowym obrysie powstał Aries Hotel & Spa Szczyrk.

Nowy, 5 gwiazdkowy hotel spełnia wysokie oczekiwania Gości na udany pobyt w górach… jak niegdyś były Dom Turysty. W nowym obiekcie Goście mają do dyspozycji restaurację Halka, FLY Bar (lobby bar), gabinety Aries SPA, Aqua Aries - basen ze zjeżdżalniami, aż 13 jacuzzi, strefę saun oraz wodny plac zabaw dla dzieci. Aries Hotel & Spa Szczyrk to 124 pokoje i apartamenty z balkonami.

To samo miejsce, nowa historia…

Instagram
@aries_szczyrk

#ariesszczyrk #arieshotelandspaszczyrk